Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną
Instytut Pedagogiki

Celem studiów jest zdobycie kwalifikacji do zajmowania stanowsika nauczyciela w przedszkolach specjalnych, szkołach podstawowych specjalnych, gimnazjach specjalnych, szkołach ponadgimnazjalnych specjalnych, specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz specjalnych ośrodkach wychowawczych, dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym, szkołach specjalnych przysposabiających do pracy dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, ośrodkach umożliwiających dzieciom i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim oraz dzieciom i młodzieży z upośledzeniem umysłowym z niepełnosprawnościami sprzężonymi realizację obowiązku rocznego przygotoweania przedszkolnego, obowiązku szkolnego i obowiązku nauki, a także kwalifikacje do prowadzenia zajęć rewalidacyjno-wychowawczych z dziećmi i młodzieżą z upośledzeniem umysłowym w stopniugłębokim.

• Psychopedagogiczne podstawy rozwoju i klinika zaburzeń rozwojowych dzieci i młodzieży
  • Wybrane zagadnienia z zakresu psychospołecznego funkcjonowania osób z niepełnosprawnością intelektualną w różnym wieku rozwojowym
  • Psychostymulacyjna diagnoza i programowanie pracy rewalidacyjnej, podstawy pracy terapeutyczno-edukacyjnej z osobami z niepełnosprawnością intelektualną
  • Metodyczne rozwiązania w zakresie edukacji dzieci i młodzieży z lekkim, umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności intelektualnej, edukacja osób z głęboką wieloraką niepełnosprawnością
  • Wczesna interwencja, edukacja specjalna w przedszkolu i szkole ogólnodostępnej
  • Wybrane problemy profilaktyki, stymulacji, korekcji i psychoterapii w działaniach wspomagających rozwój osób z niepełnosprawnością intelektualną (techniki relaksacyjne, muzyka, plastyka, zabawa, drama, kompensacja funkcji percepcyjno - motorycznych, mowy, profilaktyka uzależnień itp.)

Kontakt w sprawie zapisu oraz wszelkie informacje na temat rekrutacji - p. E. Majer, tel. (91) 444 3758; email: elzbieta.majer@whus.pl

W celu przystąpienia do rekrutacji  należy złożyć komplet dokumentów:

1. Odpis dyplomu ukończenia studiów
  2. Kwestionariusz osobowy kandydata
  3. Zaświadczenie o zatrudnieniu lub kserokopię zaświadczenia o posiadaniu przygotowania pedagogicznego
  4. Zdjęcia - 2 szt.
  5. Kserokopia dowodu osobistego

Słuchaczami studiów mogą być:

Osoby, które ukończyły studia I lub II stopnia i posiadają przygotowanie pedagogiczne

Pracownicy Instytutu Pedagogiki oraz profesjonaliści ze szkół i placówek dla osób niepełnosprawnych z województwa zachodniopomorskiego

Zajęcia odbywają się co dwa tygodnie w piątki (od godz. 16:00-19:00), soboty (9:00-18:00) i niedziele (9:00-15:00).

Studia podyplomowe kończą się wydaniem świadectwa ukończenia studiów, po wcześniejszym złożeniu i zaakceptowaniu przez recenzenta pracy dyplomowej.

2700 zł (1350 zł za semestr- możwliwość rozłożenia opłaty semestralnej na raty - max 4)

• Edukacja integracyjna
  • Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością itelektualną
  • Elementy psychologii klinicznej i psychopatologii
  • Arteterapia
  • Wybrane zagadnienia z psychologii
  • Komunikacja interpersonalna
  • Edukacja integracyjna
  • Podstawowe problemy pedagogiki specjalnej
  • Rodzina z dzieckiem niepełnosprawnym intelektualnie
  • Pomoc społeczna na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną
  • Wczesna stymulacja dziecka
  • Metodyka zajęć korekcyjno-kompensacyjnych
  • Metodyka nauczania i wychowania osób z lekką niepełnosprawnością intelektualną
  • Metodyka nauczania i wychowania osób z głębszą i głęboką niepełnosprawnością intelektualną
  • Praktyka
  • Semianrium
  1. Odpis dyplomu ukończenia studiów
  2. Kwestionariusz osobowy
  4. Zdjęcia - 2 szt.
  5. Kserokopia dowodu osobistego

Osobiście lub pocztą:

mgr Elzbieta Majer

Instytut Pedagogiki

ul. Ogińskiego 16/17

Zajęcia odbywają się co dwa tygodnie w piątki (od godz. 16:00 - 19:00), soboty (9:00-18:00) i niedziele (9:00-15:00).

dr hab. Teresa Żółkowska, prof US

mgr Elzbieta Majer

tel. (0-91) 444-37-58 (pokój 3)

e-mail: elzbieta.majer@whus.pl